Darmowa strona www

O projekcie

Projekt opracowywania darmowych stron internetowych został zaproponowany przez prowadzącą zajęcia z Handlu Elektronicznego i E-business – Panią dr Kingę Krupcała.

 

Doświadczenia dydaktyczne z roku akademickiego 2019/2020 pokazały, że studenci kierunków zarządzanie oraz zarządzanie i inżynieria produkcji Wydziału Zarządzania UTP tworzą wspaniałe strony internetowe wraz z e-sklepem dla wyimaginowanych firm. Szkoda jednak, aby taki potencjał się marnował! Dlatego właśnie postanowiliśmy połączyć istniejące na rynku firmy z przyszłymi ekonomistami – studentami WZ UTP, którzy jak ekonomista z ekonomistą spojrzą na stronę nie jak informatyk, ale jak osoba, która w swojej niedalekiej przyszłości będzie związana z biznesem.

Dla firm posiadanie własnej strony www da możliwość zaistnienia na e-rynku – dla studenta to doskonałe, praktyczne spojrzenie na rynek, nauka nowych umiejętności, być może podjęcie długofalowej współpracy z osobami z branży.

 

I edycja projektu (2020/2021) już za nami! O jej sukcesie można przeczytać poniżej.

Zapraszamy do współpracy!

Na czym polega współpraca

Wszystkie chętne firmy i instytucje, które chcą wziąć udział w projekcie proszone są o wysłanie maila na adres darmowastrona@utp.edu.pl do 15 września.

W drugiej połowie września firmy podpisują umowę na przekazanie materiałów – zdjęć, opisów itp., które mają znaleźć się na stronie. Firmy mogą również przygotować opis, jak chciałyby, aby taka strona wyglądała, co powinno na niej być, czy chcą jakieś dodatkowe zakładki itp.

Student na zaliczenie przedmiotu musi posiadać:
– stronę główną wraz ze sliderem
– zbudowaną stopkę i/lub sidebar (pasek boczny)
– stronę kontakt z formularzem kontaktowym
– stronę „o firmie”
– sklep internetowy z kilkoma produktami (prostymi i z wariantami) oraz filtrami
– popup do zapisu na newsletter
– popup dotyczący cookies
– politykę prywatności i regulamin sklepu
– stronę bloga z 2-3 wpisami
– stronę główną zorientowaną na SEO (optymalizacja w wynikach wyszukiwania)

Strony są również przygotowywane i sprawdzane przez studentów pod kątem responsywności (wyświetlania na urządzeniach mobilnych) .

Pod koniec stycznia lub w lutym następnego roku każda z firm otrzyma około 5-10 (czasem około 20!) linków do stron dla nich przygotowanych, z których wybiera jedną (lub więcej – w zależności od potrzeb). Po wyborze firma podpisuje umowę z twórcą strony o przekazanie praw autorskich.

Chcemy, aby studentów coś motywowało do działania, dlatego dobrze, aby dla wybranego twórcy współpracujące firmy miały przygotowaną jakąś nagrodę rzeczową/pieniężną lub może zaproponowały staż w swojej firmie? Nie jest to obligatoryjne, jednak z pewnością bardzo zachęcające studenta do wytężonej pracy 🙂

Zaznaczamy również, że tworzymy tylko stronę (nie prowadzimy FB, IG i YT). Nie opłacamy również serwera, na której ta strona będzie w przyszłości utrzymana oraz domeny (należy zakupić własny serwer oraz domenę i wgrać na niego przygotowaną przez naszych studentów stronę).

Firmy współpracujące podczas I edycji projektu w roku akademickim 2020/2021

Podsumowanie I edycji projektu "darmowa strona www" w roku akademickim 2020/2021

W ubiegły piątek, 12 marca 2021, w Sali Senatu UTP odbyło się oficjalne zakończenie projektu “Darmowa strona www”, w którym udział wzięli przedstawiciele/właściciele firm, wyróżnieni studenci oraz kolegium dziekańskie Wydziału Zarządzania – dr hab. Iwona Posadzińska oraz dr inż. Małgorzata Michalcewicz-Kaniowska wraz z pomysłodawcą i realizatorką projektu Panią dr Kingą Krupcała, która poprowadziła spotkanie.

Podczas uroczystości wręczone zostały dyplomy dla studentów, których projekty stron internetowych zostały wybrane przez firmy, zaś przedstawiciele przedsiębiorstw wręczyli nagrody rzeczowe i pieniężne swoim projektantom. Wydział Zarządzania UTP wręczył również oficjalne podziękowania za udział w projekcie dla firm, które wzięły udział w I edycji budowania stron.

Warto wspomnieć, że niektóre ze stron studentów są już wdrożone i funkcjonują w Internecie.

Oto lista firm, ich przedstawicieli i zwycięskich studentów WZ UTP:

1) Gminna Spółka Wodna z Chełmży (Pan Jakub Skonieczny) – strona wg projektu Pana Tomasza Kowalskiego (ZiIP) – strona gswchelmza.pl
2) Gabinet Kosmetyczny Pudrowy z Pruszcza Gdańskiego – strona wg projektu Pani Adrianny Kłosowskiej (ZA)
3) ZombieInk – Studio tatuażu z Bydgoszczy (Pan Szymon Karwowski) – strona wg projektu Pani Alicji Kuśmierczyk (ZiIP) (strona zombieink.pl)
4) AlkaDrop (Pan Mirosław Kin) – strona wg projektu Pana Macieja Beringera (ZiIP) (strona alkaliczna.com.pl)
6) Firma eventowa Ipron Events (Ipron Consulting) z Bydgoszczy (Pani Marta Heyse) – strona wg projektu Pani Kingi Zapałowskiej (ZiIP)
7) Intiga Sp. z o.o. (Pan Robert Stafiej) – systemy automatyki domowej z  Łochowa- strona wg projektu Pani Marty Aleksandrowicz (ZiIP)
8 ) Studium Języków Obcych UTP z Bydgoszczy (Pani Zofia Heliasz) – strona wg projektu Pani Agaty Stanny (ZiIP)
9) Apollo S.C. podnośniki koszowe z Warszawy – dwie strony: wg projektu Pana Mateusza Czupryny (ZA) oraz Pana Jakuba Osińskiego (ZA)

Serdecznie gratulujemy!

Na koniec spotkania każdy z uczestników wyraził swoją opinię o projekcie i zajęciach z e-biznesu realizowanych przez Wydział Zarządzania.  Należy podkreślić, że przedsięwzięcie spotkało się z dużym uznaniem każdej ze stron. Studenci studiów I stopnia mieli szansę zapoznać się e-biznesem, poznać właścicieli firm na rynku polskim, tworzyć projekt, który faktycznie zostanie wykorzystany i będzie służył temu biznesowi. Niektóre z firm wyraziły chęć nawiązania stałej współpracy z twórcą strony w zakresie stałej jej obsługi, wprowadzania zmian, aktualności itd.

Z kolei firmy umożliwiły studentom praktyczny rozwój. Pokazały, jak funkcjonuje rynek e-biznes i czego się na nim faktycznie oczekuje. Zyskały również piękne, funkcjonalne strony internetowe, które staną się ich wizytówką w świcie e-commerce.

Podczas rozmowy firm z kolegium dziekańskim wyrażono chęć wzięcia udziału w kolejnych przedsięwzięciach UTP oraz życiu Uczelni. Zgodnie stwierdzono, że Uczelnia i biznes muszą iść ze sobą w parze i wzajemnie się wspierać.

Spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Zapraszamy firmy do udziału w następnej edycji projektu już we wrześniu 2021r.


Podsumowanie I edycji projektu "darmowa strona www" w obiektywie

strony internetowe studentów WZ UTP 2019/2020

Strona “Przystań nad jeziorem” stworzona przez Panią Agatę Smolińską – studentkę ZiIP studiów niestacjonarnych

Strona “Lamolland” stworzona przez Panią Izabelę Topolewską – studentkę ZiIP studiów stacjonarnych